Sofabold.dk

Få det fulde overblik over hvad sport der sendes direkte/live på TV. Sofabold giver dig det fulde overblik med nem mulighed for at tilføje til din kalender.

Se vores kalendere - tilføj kampe med ét klik
?
×

Velkommen til Sofabold.dk

Sofabold er en TV guide til sport på TV. Vores eneste formål er at give dig det bedste overblik over hvilken sport der sendes LIVE på TV, samt hvor.

Hvis du klikker på en kamp/event, kan du finde mere info, samt tilføje kampe/event til din kalender med ét klik. På kampe har du også muligheden for at give dit bud på resultatet.

I vores kalendere kan du tilføje kampe automatisk til din kalender, som derefter vil blive opdateret med tider og TV info

Med kan du anbefale kampe/events til andre brugere af Sofabold.

Som registeret bruger på Sofabold, har du mulighed for at vælge favorithold og turneringer/sportsgrene - disse vil blive markeret med rødt på side, så du har det bedste overblik. Du har som bruger også mulighed for at vælge hvilke TV kanaler der vises i oversigten.

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål eller anden feedback.

Klik på kampe/events for mere info, kalender tilføjelse, deling og afstemninger.

annonce
3
aug
i dag, Tirsdag
 
 
OL 2020
06:10
06:15
Sverige
(H)
-
Spanien
(H)
Kvartfinale
Kanal 5Discovery+
(
5
)
Slut
 
 
OL 2020
09:30
10:00
Danmark
(H)
-
Norge
(H)
Kvartfinale
DR1Discovery+
(
9
)
Slut
 
 
▼ Klik for mere info
OL 2020 (Herre)
OL 2020 (Herre)
09:55
10:00
Mexico
(U23)
-
Brasilien
(U23)
Semifinale
EuroSport 2Discovery+
(
10
)
Slut
 
 
▼ Klik for mere info
OL 2020 (Herre)
OL 2020 (Herre)
12:55
13:00
Japan
(U23)
-
Spanien
(U23)
Semifinale
EuroSport 2Discovery+
(
2
)
Slut
 
 
OL 2020
13:40
13:45
Tyskland
(H)
-
Egypten
(H)
Kvartfinale
Kanal 5Discovery+
(
5
)
Slut
 
 
Cykling
14:55
Vuelta a Burgos - 1. etape
TV2 SPORTTV2 Play
(
6
)
Slut
 
 
▼ Klik for mere info
Sydbank Pokalen
Sydbank Pokalen
17:55
18:00
Holstebro Boldklub
-
IF Lyseng
1. runde
LIVE Stream
(
2
)
Live
 
 
▼ Klik for mere info
Sydbank Pokalen
Sydbank Pokalen
18:25
18:30
SfB-Oure FA
-
Middelfart Boldklub
1. runde
LIVE Stream
(
5
)
Live
 
 
▼ Klik for mere info
UEFA Champions League
UEFA Champions League
19:30
20:00
PSV
-
FC Midtjylland
3. kvalifikationsrunde (1:2)
TV3+Viaplay
(
4
)
Live
 
 
ATP - Tennis
20:00
Citi Open
TV2 SPORT XTV2 Play
(
2
)
 
 
WTA - Tennis
21:00
Mubadala Silicon Valley Classic
TV2 SPORTTV2 Play
(
4
)
 
 
OL 2020
02:20
02:30
Montenegro
(K)
-
Rusland
(K)
Kvartfinale
Kanal 5Discovery+
(
8
)
I Nat
Anbefal kamp/event til andre.
annonce
4
aug
i morgen, Onsdag
 
 
OL 2020
06:10
06:15
Norge
(K)
-
Ungarn
(K)
Kvartfinale
Kanal 5Discovery+
(
2
)
 
 
OL 2020
10:00
Sverige
(K)
-
Sydkorea
(K)
Kvartfinale
Discovery+
(
3
)
 
 
OL 2020
13:40
13:45
Frankrig
(K)
-
Holland
(K)
Kvartfinale
Kanal 5Discovery+
(
8
)
 
 
Cykling
14:55
Vuelta a Burgos - 2. etape
TV2 SPORTTV2 Play
(
3
)
 
 
▼ Klik for mere info
Sydbank Pokalen
Sydbank Pokalen
17:55
18:00
AB Tårnby
-
Tårnby FF
1. runde
TV3 SPORTViaplay
(
5
)
 
 
Cykling
18:00
Le Tour Revanchen 2021
Kanal 5Discovery+
(
1
)
 
 
Speedway
18:30
Sønderjylland-Holsted
TV2 SPORTTV2 Play
(
3
)
 
 
ATP - Tennis
20:00
Citi Open
TV2 SPORT XTV2 Play
(
1
)
 
 
WTA - Tennis
21:30
Mubadala Silicon Valley Classic
TV2 SPORTTV2 Play
(
3
)
Anbefal kamp/event til andre.
annonce
5
aug
Torsdag
 
 
OL 2020
09:30
10:00
Frankrig
(H)
-
Egypten
(H)
Semifinale
DR1Discovery+
(
6
)
 
 
▼ Klik for mere info
OL 2020 (Kvinder)
OL 2020 (Kvinder)
09:55
10:00
Australien
(K)
-
USA
(K)
Bronze kamp
DR2Discovery+
(
6
)
 
 
OL 2020
13:30
14:00
Spanien
(H)
-
Danmark
(H)
Semifinale
DR1Discovery+
(
10
)
 
 
Cykling
14:55
Vuelta a Burgos - 3. etape
TV2 SPORTTV2 Play
(
6
)
 
 
▼ Klik for mere info
Venskabskamp / Træningskamp
Venskabskamp / Træningskamp
15:55
16:00
Liverpool F.C.
-
Bologna FC
Kamp 1
TV3 SPORTViaplay
(
5
)
 
 
▼ Klik for mere info
UEFA Europa Conference League
UEFA Europa Conference League
17:30
18:00
PFC Lokomotiv Plovdiv
-
F.C. København
3. kvalifikationsrunde (1:2)
TV2 SPORT XTV2 Play
(
4
)
 
 
▼ Klik for mere info
Sydbank Pokalen
Sydbank Pokalen
17:55
18:00
Bolbro G&IF
-
Esbjerg fB
1. runde
LIVE Stream
(
2
)
 
 
▼ Klik for mere info
Sydbank Pokalen
Sydbank Pokalen
18:25
18:30
Strandby-Elling-Nielstrup IF
-
Vendsyssel FF
1. runde
LIVE Stream
(
1
)
 
 
▼ Klik for mere info
Venskabskamp / Træningskamp
Venskabskamp / Træningskamp
19:55
20:00
Liverpool F.C.
-
Bologna FC
Kamp 2
TV3 SPORTViaplay
(
5
)
 
 
ATP - Tennis
20:00
Citi Open
TV2 SPORT XTV2 Play
(
1
)
 
 
WTA - Tennis
20:00
Mubadala Silicon Valley Classic
TV2 SPORTTV2 Play
(
1
)
 
 
▼ Klik for mere info
Hall of Fame Game
Hall of Fame Game
02:00
Pittsburgh Steelers
-
Dallas Cowboys
TV3 SPORTViaplay
(
2
)
Natten til fredag
 
 
▼ Klik for mere info
OL 2020 (Kvinder)
OL 2020 (Kvinder)
03:50
04:00
Sverige
(K)
-
Canada
(K)
Finale
DR2Discovery+
(
2
)
Natten til fredag
Anbefal kamp/event til andre.
annonce
6
aug
Fredag
 
 
OL 2020
10:00
Kamp endnu ikke fastlagt
Semifinale
DR1Discovery+
(
6
)
 
 
▼ Klik for mere info
OL 2020 (Herre)
OL 2020 (Herre)
12:55
13:00
Japan
(U23)
-
Mexico
(U23)
Bronze kamp
Kanal 5Discovery+
(
4
)
 
 
OL 2020
13:50
14:00
Kamp endnu ikke fastlagt
Semifinale
DR2Discovery+
(
5
)
 
 
Event
14:00
Sydbank Pokalen Lodtrækning
Lodtrækning til anden runde
TV3 SPORTViaplay
(
5
)
 
 
Cykling
14:55
Vuelta a Burgos - 4. etape
TV2 SPORTTV2 Play
(
6
)
 
 
3F Superliga
18:00
18:30
Silkeborg IF
-
Viborg FF
TV3 SPORTViaplay
(
10
)
 
 
▼ Klik for mere info
NordicBet Liga
NordicBet Liga
18:25
18:30
Hvidovre IF
-
Fremad Amager
Viaplay
(
4
)
 
 
▼ Klik for mere info
Gjensidige Kvindeliga
Gjensidige Kvindeliga
18:25
18:30
Brøndby IF
(K)
-
KoldingQ
(K)
Viaplay
(
11
)
 
 
Speedway
18:45
FIM Speedway World Championship: Lublin
TV3 MAXViaplay
(
3
)
 
 
▼ Klik for mere info
NordicBet Liga
NordicBet Liga
18:55
19:00
AC Horsens
-
FC Helsingør
Viaplay
(
2
)
 
 
ATP - Tennis
20:00
Citi Open
TV2 SPORT XTV2 Play
(
6
)
 
 
WTA - Tennis
20:00
Mubadala Silicon Valley Classic
TV2 SPORTTV2 Play
(
6
)
 
 
3F Superliga
20:25
20:30
FC Midtjylland
-
Vejle Boldklub
TV3 SPORTViaplay
(
8
)
 
 
▼ Klik for mere info
EFL Championship
EFL Championship
20:40
20:45
A.F.C. Bournemouth
-
West Bromwich Albion F.C.
Viaplay
(
3
)
Anbefal kamp/event til andre.
7
aug
Lørdag
 
 
OL 2020
09:50
10:00
Kamp endnu ikke fastlagt
Bronzekamp
DR1Discovery+
(
4
)
 
 
Motorløb
10:25
Deutsche Tourenwagen Masters: Zolder - Kvalifikation
TV3 MAXViaplay
(
5
)
 
 
▼ Klik for mere info
Gjensidige Kvindeliga
Gjensidige Kvindeliga
12:15
12:30
AGF
(K)
-
Fortuna Hjørring
(K)
TV3 SPORTViaplay
(
8
)
 
 
Motorløb
13:15
Deutsche Tourenwagen Masters: Zolder - Race
TV3 MAXViaplay
(
1
)
 
 
▼ Klik for mere info
OL 2020 (Herre)
OL 2020 (Herre)
13:25
13:30
Spanien
(U23)
-
Brasilien
(U23)
Finale
Kanal 5Discovery+
(
1
)
 
 
▼ Klik for mere info
Scottish Premiership
Scottish Premiership
13:25
13:30
Dundee United FC
-
Rangers F.C.
Viaplay
(
6
)
 
 
OL 2020
13:30
14:00
Kamp endnu ikke fastlagt
Finale
DR1Discovery+
(
7
)
 
 
▼ Klik for mere info
NordicBet Liga
NordicBet Liga
13:55
14:00
Jammerbugt FC
-
FC Fredericia
Viaplay
(
1
)
 
 
Danmarkserien
14:00
Brønshøj Boldklub
-
Allerød FK
LIVE Stream
(
2
)
 
 
▼ Klik for mere info
Gjensidige Kvindeliga
Gjensidige Kvindeliga
14:25
14:30
HB Køge
(K)
-
FC Thy-Thisted Q
(K)
Viaplay
(
1
)
 
 
Cykling
14:55
Vuelta a Burgos - 5. etape
TV2 SPORT XTV2 Play
(
5
)
 
 
▼ Klik for mere info
NordicBet Liga
NordicBet Liga
14:55
15:00
Lyngby Boldklub
-
Esbjerg fB
TV3 SPORTViaplay
(
10
)
 
 
Motorløb
15:05
Deutsche Tourenwagen Masters: Zolder - Trophy Race
TV3 MAXViaplay
(
5
)
 
 
DFB-Pokal
15:25
15:30
SV Sandhausen
-
RB Leipzig
Viaplay
(
5
)
 
 
▼ Klik for mere info
EFL Championship
EFL Championship
15:55
16:00
Blackburn Rovers F.C.
-
Swansea City A.F.C.
Viaplay
(
3
)
 
 
▼ Klik for mere info
The FA Community Shield
The FA Community Shield
17:00
18:00
Manchester City F.C.
-
Leicester City F.C.
Se alle TV kanaler
TV3+ViaplayDiscovery+
(
5
)
 
 
▼ Klik for mere info
Venskabskamp / Træningskamp
Venskabskamp / Træningskamp
18:25
18:30
Brentford F.C.
-
València CF
TV3 MAXViaplay
(
2
)
 
 
▼ Klik for mere info
EFL League One
EFL League One
18:25
18:30
Charlton Athletic F.C.
-
Sheffield Wednesday F.C.
Viaplay
(
2
)
 
 
Speedway
18:45
FIM Speedway World Championship: Lublin
TV3 SPORTViaplay
(
1
)
 
 
▼ Klik for mere info
Johan Cruijff Schaal
Johan Cruijff Schaal
19:55
20:00
AFC Ajax
-
PSV
Viaplay
(
6
)
 
 
DFB-Pokal
20:40
20:45
SV Wehen Wiesbaden
-
Borussia Dortmund
Viaplay
(
2
)
 
 
▼ Klik for mere info
EFL Championship
EFL Championship
20:55
21:00
Sheffield United F.C.
-
Birmingham City FC
TV3 MAXViaplay
(
1
)
 
 
ATP - Tennis
22:00
Citi Open
Semifinaler
TV2 SPORT XTV2 Play
(
1
)
 
 
WTA - Tennis
00:00
Mubadala Silicon Valley Classic
Semifinaler
TV2 SPORTTV2 Play
(
5
)
Natten til søndag
 
 
OL 2020
03:50
04:00
Kamp endnu ikke fastlagt
Bronzekamp
DR1Discovery+
(
7
)
Natten til søndag
Anbefal kamp/event til andre.
annonce
annonce
8
aug
Søndag
 
 
OL 2020
07:50
08:00
Kamp endnu ikke fastlagt
Finale
DR1Discovery+
(
8
)
 
 
Motorløb
10:25
Deutsche Tourenwagen Masters: Zolder - Kvalifikation
TV3 SPORTViaplay
(
5
)
 
 
Galop
12:15
Dansk Galop Derby
TV2 SPORTTV2 Play
(
4
)
 
 
Motorløb
13:15
Deutsche Tourenwagen Masters: Zolder - Race
TV3 SPORTViaplay
(
1
)
 
 
▼ Klik for mere info
NordicBet Liga
NordicBet Liga
13:25
13:30
HB Køge
-
Hobro IK
Viaplay
(
8
)
 
 
Motorløb
13:45
TCR - Copenhagen
TV2 SPORT XTV2 Play
(
2
)
 
 
Motorløb
13:55
MotoGP: Steiermarks Grand Prix
TV3 MAXViaplay
(
1
)
 
 
3F Superliga
13:30
14:00
Randers FC
-
SønderjyskE
Canal 9Discovery+
(
6
)
 
 
▼ Klik for mere info
Gjensidige Kvindeliga
Gjensidige Kvindeliga
13:55
14:00
FC Nordsjælland
(K)
-
AaB
(K)
Viaplay
(
5
)
 
 
▼ Klik for mere info
NordicBet Liga
NordicBet Liga
14:55
15:00
Vendsyssel FF
-
Nykøbing FC
Viaplay
(
6
)
 
 
Motorløb
15:15
Deutsche Tourenwagen Masters: Zolder - Trophy Race
TV3 SPORTViaplay
(
5
)
 
 
3F Superliga
14:00
16:00
F.C. København
-
Brøndby IF
TV3+Viaplay
(
8
)
 
 
▼ Klik for mere info
Venskabskamp / Træningskamp
Venskabskamp / Træningskamp
16:55
17:00
Liverpool F.C.
-
Athletic Club de Bilbao
TV3 SPORTViaplay
(
4
)
 
 
▼ Klik for mere info
EFL Championship
EFL Championship
17:25
17:30
Coventry City FC
-
Nottingham Forest F.C.
TV3 MAXViaplay
(
4
)
 
 
3F Superliga
16:30
18:00
AaB
-
AGF
Canal 9Discovery+
(
8
)
 
 
Eliteserien
17:55
18:00
Mjøndalen IF
-
Tromsø IL
Discovery+
(
5
)
 
 
Eliteserien
17:55
18:00
Molde FK
-
FK Haugesund
Discovery+
(
1
)
 
 
Eliteserien
17:55
18:00
Sandefjord Fotball
-
Lillestrøm Sportsklubb
Discovery+
(
4
)
 
 
Eliteserien
17:55
18:00
Viking FK
-
Kristiansund BK
Discovery+
(
1
)
 
 
Eliteserien
19:55
20:00
Stabæk Fotball
-
Sarpsborg 08 FF
Discovery+
(
3
)
 
 
Motorløb
20:00
SportsCar Championship: Sportscar Weekend - Part 1
TV3 SPORTViaplay
(
2
)
 
 
NASCAR
21:00
Go Bowling at the Glen
TV3 MAXViaplay
(
6
)
 
 
ATP - Tennis
23:00
Citi Open
Finale
TV2 SPORT XTV2 Play
(
2
)
 
 
Motorløb
23:30
IndyCar: Music Coty Grand Prix
TV3 SPORTViaplay
(
3
)
 
 
WTA - Tennis
01:00
Mubadala Silicon Valley Classic
Finale
TV2 SPORTTV2 Play
(
2
)
Natten til mandag
 
 
Motorløb
02:00
SportsCar Championship: Sportscar Weekend - Part 2
TV3 SPORTViaplay
(
2
)
Natten til mandag
Anbefal kamp/event til andre.
annonce
annonce
Klik på kampe/events for mere info, kalender tilføjelse, deling og afstemninger.
9
aug
Mandag
 
 
ATP - Tennis
17:00
National Bank Open
TV2 SPORT XTV2 Play
(
2
)
 
 
WTA - Tennis
17:00
National Bank Open
TV2 SPORTTV2 Play
(
2
)
 
 
3F Superliga
18:00
19:00
FC Nordsjælland
-
OB
Se alle TV kanaler
TV3 SPORTViasat Ultra HDViaplay
(
3
)
 
 
▼ Klik for mere info
Venskabskamp / Træningskamp
Venskabskamp / Træningskamp
19:55
20:00
Liverpool F.C.
-
C.A. Osasuna
TV3 MAXViaplay
(
2
)
 
 
DFB-Pokal
20:15
20:45
1. FC Kaiserslautern
-
Borussia Mönchengladbach
ARD
(
3
)
Anbefal kamp/event til andre.
annonce
10
aug
Tirsdag
 
 
▼ Klik for mere info
PostNord Danmark Rundt - Cykling
PostNord Danmark Rundt - Cykling
13:30
1.etape : Struer - Esbjerg
DR1
(
5
)
 
 
ATP - Tennis
17:00
National Bank Open
TV2 SPORT XTV2 Play
(
1
)
 
 
WTA - Tennis
17:00
National Bank Open
TV2 SPORTTV2 Play
(
4
)
 
 
▼ Klik for mere info
Sydbank Pokalen
Sydbank Pokalen
17:55
18:00
BK Viktoria
-
Fremad Amager
1. runde
LIVE Stream
(
3
)
 
 
▼ Klik for mere info
UEFA Champions League
UEFA Champions League
19:00
20:00
FC Midtjylland
-
PSV
TV3+Viaplay
(
6
)
 
 
Carabao Cup
20:40
20:45
Derby County FC
-
Salford City F.C.
Se alle TV kanaler
6'erenViaplayDiscovery+
(
5
)
 
 
Carabao Cup
20:55
21:00
Bolton Wanderers F.C.
-
Barnsley F.C.
Se alle TV kanaler
EuroSport 2ViaplayDiscovery+
(
3
)
Anbefal kamp/event til andre.
annonce
⏰ Næste
annonce
annonce
mackabler.dk
annonce
annonce
📆 kalendere

Her er et fuldt overblik over vores kalendere på Sofabold.

Fodbold
3F Superliga
Gjensidige Kvindeligaen
NordicBet Liga
2. Division
3. Division
1. Bundesliga
La Liga
Premier League
Serie A
UEFA Champions League
UEFA Europa Conference League
UEFA Europa League
UEFA Womens Champions League
OL 2020 (Herre)
OL 2020 (Kvinder)
AaB
AC Horsens
AGF
Brøndby IF
Brønshøj Boldklub
Esbjerg fB
F.C. København
FC Fredericia
FC Helsingør
FC Midtjylland
FC Nordsjælland
Fremad Amager
HB Køge
Hobro IK
Hvidovre IF
Kolding IF
Lyngby Boldklub
Nykøbing FC
OB
Randers FC
Silkeborg IF
SønderjyskE
Vejle Boldklub
Vendsyssel FF
Viborg FF
Arsenal FC
Chelsea FC
Liverpool F.C.
Manchester City
Manchester United
Tottenham Hotspur F.C.
FC Barcelona
Real Madrid C.F.
Borussia Dortmund
FC Bayern München
A.C. Milan
F.C. Internazionale Milano
Juventus F.C.
Paris Saint-Germain
Danmark
Danmark (K)
Danmark (U21)
Håndbold
Bambusa Kvindeliga
HTH HerreLigaen
EHF Champions League (H)
EHF Champions League - Kvinder
Aalborg Håndbold
København Håndbold
Odense Håndbold
Team Esbjerg
Danmark Håndbold (H)
Danmark Håndbold (K)
Amr. Football
National Football League
Ishockey
Metalligaen
National Hockey League
Basketball
National Basketball Association
Andre
E-sport - CS:GO
Formel 1
Skiskydning
Tennis - ATP
Tennis - WTA
Vuelta A Espana
annonce
Sofabold.dk
Alle logoer tilhører de respektive klubber, turneringer, forbund og TV stationer - © Sofabold 2011-2021
Vi gør opmærksom på, at alt info er vejledende og TV kanalerne kan lave sidste minuts ændringer. 🤷🏻‍♂️